Heybeliada

HEYBELIADA

Heybeliada is the biggest island of Istanbul after Buyukada. The reason why the island is called Heybeliada is that it, from a distance, looks like a saddlebag (heybe) left on the floor. The island’s highest peak is Degirmentepe (136 meters). The other hills are Quarry Hill, Hope Hill and Makarios Hill. This hill, with the former name of Papaz Hill, is 85 meters high and has a seminary on top. 4 ports exist at the island. Cam port and Bahriye port which are at a nice bay, are the most important ones. The special pathways hidden between the pine trees are used for going up the hills and enjoy heavenly views. The Naval Academy at the island is next to the pier. At the other side of the pier Restaurants and Cafes are located. At the back of the island, there is bay worth seeing and the side to Kasikadasi has got a public beach. The Degirmen picnic area welcomes its visitors with its beautiful nature under the pine trees.

HEYBELİADA

 

Heybeliada, İstanbul’un Büyükada’dan sonra en büyük adasıdır. Adaya Heybeliada denilmesinin sebebi, uzaktan bakıldığında yere bırakılmış bir heybeye benzemesidir.

Sadece doğasıyla, temiz havası ve güzellikleriyle değil, Bahriyesi, Sanatoryumu, Ruhban Okulu gibi kurumlarıyla da ünlüdür. Adanın en yüksek tepesi Değirmentepe’dir (136 metre). Diğer tepeler, Taşocagi Tepesi, Makarios Tepesi ve Ümit Tepesi’dir. Eski adi Papaz Tepesi olan bu tepe 85 metre yüksekliğinde olup üzerinde Papaz Okulu bulunmaktadır. Adada 4 de liman vardır. Güzel bir koyda bulunan Çam Limanı ile Bahriye Limanı bunların en önemlileridir. Tepelere çıkmak için kullanılan çam ağaçlarının arasına gizlenmiş özel patikalar güzel manzaralar vaad eder.

Adadaki Deniz Harp Okulu iskelenin tam yanında bulunmaktadır. İskelenin diğer tarafında ise restoranlar ve kafeler yer alır. Adanın arka tarafındaysa görülmeye değer bir koy, Kaşık Adası’na bakan tarafta da bir halk plajı vardır. Adadaki unlu Değirmen piknik alanı, ziyaretçileri çam ağaçları altındaki güzel tabiatı ile ağırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *