Buyukada

BUYUKADA

The last stop of our Sehir Hatlari cruise is Buyukada which is the biggest and the most famous of the Princes Islands. With the restaurants and cafes at the pier area, kiosks, historical texture and shops, Buyukada nearly holds and charms you.

You can discover Buyukada with a phaeton tour of 2 hours, you can go to Yoruk Ali Public beach which is located at the side facing Heybeliada or you can make picnic at the Dil Ness which lies near the bay. The “Old Greek Orphanage” which is one of the oldest wooden buildings in the world, will catch your attention while looking from the top of the island. With Hamidiye Mosque built in 1895, Pier building which its tiles were made by Mehmed Emin Efendi from Kutahya, Aya Irini, Aya Yorgi and other monasteries, mansions, churches, Buyukada will provide you to live an enjoyable life with both its nature and history. A day may not be enough to taste the beauties of this island. If you think to spend the night at the island, excellent hotels are waiting for you.

Buyukada which was accepted as a protected area in 1984, has its special character to be one the most privileged places in Istanbul.

BÜYÜKADA

Şehir Hatları Vapurumuzun son durağı Prens Adaları’nın en büyüğü ve en ünlüsü olan Büyükada’dır. Büyükada sizi, iskele bölgesindeki restoranları, kafeleri, zarif köşkleri, tarihi dokusu ve dükkânlarıyla adeta kucaklar, büyüler. Büyükada’yı iki saatlik bir fayton turu ile keşfedebilir, Adanın Heybeliada’ya bakan tarafında yer alan Yörük Ali Halk Plajı’na gidebilir veya hemen koyun yanında uzanan Dil Burnu’nda piknik yapabilirsiniz. Dünyanın en eski ahşap yapılarından biri olan ‘Eski Rum Yetimhanesi” lerinde, Adanın tepesine bakıldığında hemen dikkatinizi çekecektir. Çinileri Kütahyalı Mehmed Emin Efendi tarafından yapılmış§ iskele Binası, 1895’de inşa edilmiş Hamidiye Camii, Aya irini, Aya Yorgi ve diğer Manastırları, Köşkleri, Ayazmalari ve Kiliseleri ile Büyükada size hem tarihi hem de doğası ile keyifli bir gün yaşatacaktır. Bu güzellikleri tatmak için bir gün yetmeyebilir, Ada’da konaklamayı düşünürseniz nefis otelleri ile sizleri ağırlamayı bekliyor. 1984 yılında SİT alanı olarak kabul edilen Büyükada, İstanbul’un en seçkin yerlerinden biri olma özelliğini korumaktadır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *