İstanbul Arkeoloji Müzesi

Tarihin Tanıkları: İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Sur-i Sultani yalnızca Topkapı Sarayı’ndan ibaret değil. Surlar içerisinde sadece İstanbul’un değil dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilen Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi’nden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri de yer alıyor.

Müzelere girişte solda yer alan ilk bina I. Dünya Savaşı’ndan önce Osmanlı toprakları olan Mısır, Suriye, Filistin gibi yerlerden gelen ve Anadolu’dan ele geçen nadide eserlerin sergilendiği Eski Şark Eserleri Müzesi. Müzenin en önemli eserleri arasında dünyanın en eski yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması da yer alıyor. Bunun yanında sayısı 75.000’i bulan çivi yazılı tabletiyle de dünyanın önde gelen müzeleri arasında gösteriliyor.

İskender Lahdi ve Ağlayan Kızlar Lahdi gibi dünyanın en gözde iki eseriyle birlikte Anadolu başta olmak üzere dünya kültürüne yön vermiş pek çok uygarlığa ait eserin sergilendiği İstanbul Arkeoloji Müzesi, arkeoloji müzelerinin ana binasını oluşturuyor. Yakın zamanlarda yapılan ek binasıyla sergileme kapasitesi daha da artan müzenin 19.yüzyıl sonlarında yapılmış eski binasının iki katında antik çağlardan Bizans’a kadar dönemlerinin en güzel heykelleri, lahitler, sikkeler sergileniyor. Altı katlı ek binanın ise günümüzde dört katı sergilemeye açık durumda, Giriş bölümü çocukların tarihe olan meraklarını gidermek ve tarihi sevdirmek için düzenlenmiş. İstanbul’un tarihini daha yakından öğrenmek isteyenler için 1. katta “Çağlar Boyu İstanbul” bölümü mevcut. 2. katı ise Anadolu’nun en önemli antik kentlerinden olan ve ünlü Troia Savaşı’nın da gerçekleştiği Troia başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli yerlerinde ele geçen buluntuların sergilendiği “Çağlar Boyu Anadolu ve Troia” bölümüne ayrılmış. En üst katta ise bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içerisinde kalan Suriye, Filistin gibi bölgelerden elde edilen eserler sergileniyor.

Arkeoloji Müzesi’nin kapısının karşısında yer alan müze ise Çinili Köşk Müzesi. İstanbul’un en eski sivil mimari örneklerinden olan köşkün yapım tarihi 1472. Adını cephesinde görülen mozaik çini bezemelerden alıyor. Adıyla bağdaşır biçimde de müzede Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait çok sayıda çini ve seramik sergilenmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *