İstanbulda Yeme-İçme, Alışveriş, Eğlence, Konaklama, Ulaşım

YEME – İÇME

 

Türk ve dünya mutfaklarının en muhteşem lezzetlerini, İstanbul ile özdeşleşmiş, İstanbul’un tüm kartpostallarında yer eden İstanbul Boğazı ve panoramik İstanbul manzaralarında, lüks lokantalarda ya da lokantalara dönüştürülmüş yüzlerce yaşındaki tarihi mekânlarda tadabilirsiniz.

Her bir köşesinde farklı bir döneme ışık tutan eserlerin bulunduğu İstanbul’da bu tarihi mekanların bazıları, lokantalara dönüştürülmüş durumda. Bu tarihi doku içinde keyifli bir yemek yiyerek hoşça vakit geçirmek isteyenler için de ideal. Bunlar içinde ilk akla gelen yerler ise İstanbul’un en güzel panoramik manzaralarından birisini sunan tarihi Galata Kulesi ve efsanelerle yoğrulmuş denizin ortasında yer alan Kız Kulesi. Bu mekanlarda boş yer bulmak oldukça zor olduğundan önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini hatırlatalım. Osmanlı’nın batıya açılan kapısı Sirkeci Gar Binası’nda yer alan ve döneminin en lüksü sayılan lokanta, Ortaköy’de Mimar Sinan’ın eseri bir hamamken bar ve lokantaya dönüştürülen Hüsrev Kethüda Hamamı, Eminönü’ndeki Zindan Han da yemeğini tarihi bir mekânda yemek isteyenlerce tercih edilebilecek diğer yerler. Yemeğinizi dünyanın en güzel kentlerinden olan İstanbul manzarası eşliğinde yemek isterseniz ister İstanbul Boğazı, ister Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultan Ahmet’in ve İstanbul ile özdeşleşmiş birçok tarihi yapının panoramik olarak izlenilebileceği mekânlar tercih edilebilir.

 

İstanbul’da her türlü damak zevkine ve kültüre ait yemekleri yiyebileceğiniz mekânları bulabilmeniz mümkün. Bizim tavsiyemiz eşsiz lezzetleri gizleyen dünyanın en büyük üç mutfağından birisi olan Türk Mutfağı’nın lezzetlerini tatmanız. Kariye Müzesi’nin yanında yer alan otelin lokantasında Osmanlı Dönemi yemekleri ve hatta her padişahın dönemine özgü yemekleri tadabilmeniz mümkün. Ancak farklı dünya mutfaklarını tercih ediyorsanız İstanbul’da farklı kültürlerin lezzetlerini size sunan lokantalar da var. İran, Rus, Arjantin gibi farklı dünya mutfaklarına ait lezzetlerin yer aldığı lokantaların büyük bölümü istiklal Caddesi üzerinde. Lezzetine bakmanızı tavsiye edeceğimiz yiyeceklerin ilk sırasında ise balık yemekleri geliyor. Bereketli Marmara Denizi’nin ikramı olan, Roma Dönemi’nden itibaren İstanbul’un yemek kültürünün ilk sırasında gelen ve başta Palamut, Lüfer olmak üzere mevsimine göre değişen türlerdeki balıkların yine farklı mevsimlerde farklı damak tatlarına göre, bazen buğulama, bazen kızartma olarak hazırlandığı lokantalara boğazın her iki yakasında da bolca rastlayabilirsiniz. İstanbul birçok kültürü bir arada buluşturduğu gibi tüm Anadolu’nun da bir özetidir aslında. İstanbul’u bazen güzelliğinden bazen iş olanaklarından dolayı tercih eden pek çok Anadolu insanı burada kültür mozaiği oluşturduğu gibi kendi yörelerinin yemek kültürlerini de İstanbul’a taşımıştır. Bu yüzden tatmanız için çok farklı kentleri gezmeniz gereken Türk mutfağındaki farklı lezzetlerin tamamını İstanbul’da bulabilirsiniz. Bu tür lokantaların büyük bölümü de İstanbul’un tarihi mekânları olan Sultanahmet Meydanı ile Mısır Çarşısı çevresinde yer almakta.

 

ALIŞVERİŞ

 

Osmanlı kurumlarını ayakta tutan en önemli uygulamalardan birisi vakıf sistemiydi. Bu sisteme göre eğer bir cami inşa ediliyorsa bu caminin görevli ücretleri, tamir ve bakım masrafları gibi çeşitli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gelir getirici bir başka yapı meydana getirilirdi. Bunlardan birisi de çarşılardı. İşte İstanbul’un hem yerli halkının hem de yabancı konuklarının en çok ziyaret ettikleri iki mekân olan Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı’nın hikâyesi de böyle başlar. Şu anki haline 250 yıllık bir süreçte ulaşabilen ve antikadan mücevhere, altından her çeşit hediyeliğe ürünlerin satıldığı 3.000 den fazla dükkânı yan yana bulabileceğiniz Kapalı Çarşı’nın ilk binaları Fatih Sultan Mehmet tarafından Ayasofya’ya gelir getirmesi için atılmıştır. Mısır Çarşısı’nın kuruluş amacı da aynıdır ve buradan elde edilen gelirlerin Yeni Cami’ye aktarılması planlanmıştır. Günümüzde hem Kapalı Çarşı hem de Mısır Çarşısı İstanbul’dan kendisine bu kenti hatırlatacak bir şey almak isteyenlerinin alternatiflerinin en fazla olduğu yerler. Her ikisi de Osmanlı Dönemi’nin en önemli ticari mekânı olan bu mekanlarda tarihi doku içerisinde sergilenen ürünlerden bazıları yüzyıllarca öncesinde de aynı şekilde pazarlanıyordu. Bazı ürünler ise modern dünyanın getirileri. Yani İstanbul’un kendisi gibi bu alışveriş mekânları da yeniyle eskiyi, gelenekselle moderni bir arada barındırıyor. Kapalı Çarşı ile Nur-u Osmaniye Camisi arasında uzanan caddede başta halıcılar olmak üzere otantik doğu malzemeleri satan dükkânlar sıralanmış durumdadır. Sultan Ahmet Camisi’nin arkasında yer alan Arasta Çarşısı farklı otantik ve el yapımı hediyelikleri bulabileceğiniz bir diğer yer. Sultanahmet ve çevresinde el işi hediyelik ürünlerin dışında farklı ürünlerin tamamını bir arada bulabilirsiniz. Eski kitap meraklılarının Beyazıt Camisi ve Kapalı Çarşı arasında kalan Sahaflar Çarşısı’nı mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.

 

İstanbul alışveriş mekânları içerisinde hem otantik malzemeleri, hem farklı takıları hem de dünyanın en ünlü markalarını bir arada bulabileceğiniz alternatifler mevcut. İlk akla gelebilecek yerlerden biri ise İstiklal Caddesi. Caddenin iki yanında sıralanan dünya markalarının büyük bir bölümünü görebileceğiniz mağazaların yanında, pasajlar içinde gizlenmiş küçük dükkânları da ünlü. Müzik aletleri, takılar, kıyafetler satan dükkânlar, sahaflar ve daha birçok her türden mağaza cadde üzerinde yan yana sıralanmış durumdadır. Harbiye’deki Rumeli Caddesi de dünyaca ünlü konfeksiyon ve aksesuarların satıldığı bir başka yer.

 

Kadıköy Bağdat Caddesi’nin iki yanında da mağazalar sıralanmış durumda. Bu lüks caddenin yanında Kadıköy’ün farklı noktalarında farklı zevklere sahip olanların tercih edebileceği alışveriş mekânları var. Antika meraklıları Tarihi Kadıköy Çarşısı’na mutlaka uğramalılar. Antika dükkânları çarşının içindeki Tellalzade Sokağı’nda sıralanıyor. Kadıköy’den Bahariye’ye giden cadde üzerinde yer alan Kadıköy Sanatçılar Sokağı’nda ise seramik sanatçıları, ressamlar ve heykeltıraşların atölyelerinde ürettikleri eserlerden satın alabilmeniz mümkün.

 

Caddelerde çok fazla dolaşmak istemiyor her türlü marka ve ürünü bir arada bulmak istiyorsanız alışveriş cenneti İstanbul’da yer alan çok geniş alanlara yayılmış alışveriş merkezlerini ziyaret etmeniz gerekiyor. En ünlü dünya markalarının sunduğu çeşitli ürünlerin tamamını bu modern alışveriş merkezlerinden edinmeniz mümkün. Bunların arasında Akmerkez, Atrium, Bauhaus, Capitol, Carousel, Carrefour, Cevahir İstanbul, Galleria, G-Mall, Kanyon, Maslak Çarşı, Mayadrom Alışveriş Merkezi, Metrocity, Olivium, Pabetland, Profilo Alışveriş Merkezi, Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi sayılabilir.

 

EĞLENCE

 

İstanbul hiçbir zaman uyumaz. Sabah güneş doğmadan boğaza açılan balıkçıların tekneleriyle başlar İstanbul’daki hareketlilik. Ardından Haliç’in üzerindeki Galata Köprüsü’nden oltalarını sallayan amatör balıkçılarla devam eder. Günün ilk ışıklarıyla da işe gidenlerin tatlı telaşına bırakır ve yoğun koşuşturma temposuyla İstanbul bir metropol olduğunu herkese hatırlatır. İşi karşıda olanların ulaşım için tercih ettiği vapurlarda sabah kahvaltıları olan simitler martılarla paylaşılır.

 

Hava kararırken kent ışıldamaya başlar. Bu kez hareketlilik sırası günün yorgunluğunu atmak isteyenlerin doldurduğu eğlence mekânlarındadır. İstanbul sosyal ve kültürel yaşamın merkezidir.

 

2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilen İstanbul’da tarihsel birikimin getirisi kültürel zenginliğinin yanında, dünyanın en ünlü sanatçılarının eserlerinin görülebileceği sergiler düzenlenmekte, uluslararası sanat ve müzik festivalleri sanatçı ve sanatseverleri bir araya getirmektedir. İstanbul’un binlerce yıllık tarihinden getirdiği kültürel zenginliği, bu festivaller süresince ev sahipliği yaptığı kültürel ve sanatsal aktivitelerle daha da artar ve Kültür Başkenti unvanı çok daha fazla kendisine yakışır. Bazen açık havada, bazen mükemmel akustiğe sahip tarihsel mekânlarda düzenlenen konser ve gösterileri gerçek bir sanatsever iseniz kaçırmamanız gerekir.

 

Beyoğlu günün 24 saati eğlenebilecek bir mekânı mutlaka bulacağınız yerlerden. Çiçek Pasajı ve Asmalımescit’te fasıl düzenleyen birahaneler, kafe ve barlar, eski meyhaneler var ve bu mekanlar eğlence için Beyoğlu’nun en çok tercih edilen yerleri. Nişantaşı, Etiler lüks eğlence mekânlarıyla ünlü yerler.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Boğaz kıyısı, Taksim önde gelen eğlence yerlerinin bulunduğu yerler. Kadıköy’deki barlar Anadolu yakasının gece hayatının önemli mekanları. Yine deniz kenarı boyunca ailenizle vakit geçirebileceğiniz çay bahçeleri ve lokantalar mevcut.

 

Kumkapı’daki ve Yenikapı’daki balıkçı meyhaneleri ise daha otantik ve Türk tipi diyebileceğimiz bir eğlence isteyenlerin tercih edebileceği yerler.

 

İstanbul’u çocuklarıyla birlikte ziyaret edenlerin mutlaka görmesini tavsiye ettiğimiz yer ise 16 tema ve bir yağmur ormanından oluşan dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan Florya’daki “İstanbul Akvaryum”.

 

KONAKLAMA

 

Antalya ile birlikte Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin büyük bölümünün ziyaret ettiği aynı zamanda modern kongre binaları ile de Avrupa’nın sayılı kongre merkezlerinden olan İstanbul’da lüks oteller, tarihi binalardan çevrilmiş butik oteller ve tarihi yüzlerce yıl öncesine giden İstanbul’un en eski otellerinde konaklamanız mümkün.

 

ULAŞIM

 

Havayolu

İstanbul’da uluslararası nitelikte 2 havalimanı yer alır.

İstanbul Atatürk Havalimanı.

Tel: (0212) 465 55 55 Web: www.ataturkairport.com

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

Tel: (0216) 585 50 00 Web: www.sgairport.com

 

Denizyolu

İstanbul Türkiye’nin en büyük limanına sahiptir ve kruvaziyerler ile yatların uğrak noktalarından birisi üzerinde yer alır. İstanbul’daki Salıpazarı kruvaziyer limanı Avrupa’da en çok ziyaretçinin uğradığı on limandan birisidir.

 

Şehir İçi Ulaşım

İstanbul şehir içi ulaşımı büyük oranda otobüslerle sağlanmaktadır. Otobüsler 500 ayrı hatta sefer yapmaktadır. Ayrıca boğazın iki yakasında yer alan İstanbul’da karayolu kadar deniz yolları da ulaşım da yoğun biçimde kullanılır. Özellikle Sirkeci, Haydarpaşa,

Karaköy, Eminönü gibi yerler arasında ulaşımı en rahat biçimde vapurlarla sağlayabilirsiniz. Üsküdar ile Karaköy ve Eminönü arasında, ayrıca İstanbul’dan adalara gitmek isteyenler için düzenli vapur seferleri mevcut. Vapurlar Sirkeci, Kadıköy, Bostancı, Kabataş ve Kartal’dan kalkıyor. Yine Sirkeci, Bostancı ve Kabataş’tan kalkan deniz otobüsleri ile de adalara ulaşabilirsiniz.

 

Deniz otobüsleri ile ilgili sefer listesi, iptal edilen seferler gibi daha ayrıntılı bilgiler ve internet üzerinden yapabileceğiniz bilet siparişleri için İstanbul Deniz Otobüsleri’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz: wvwv.ido.com.tr. Yeni hizmete giren metro hatları ve metrobüsler ve tabiî ki taksiler de şehir içinde yapacağınız ulaşımlar için tercih edebileceğiniz diğer seçenekler. İstanbul’da nostaljik bir yolculuk gerçekleştirmek isterseniz Beyoğlu ve istiklal Caddesi’nin adeta simgesi haline gelen tramvaylardan yararlanabilirsiniz. Tarihçesi 19.yüzyılın sonlarında Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan Tünel de Karaköy ve Beyoğlu arasında ulaşımı kolaylaştırdığı gibi kullananlara keyifli bir seyahat sunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *