Türkiye’nin Kültür Yolları

Türkiye’nin Kültür Yolları

Türkiye’nin Kültür Yolları, Akdeniz kıyısında yerleşmiş olan Likyalılardan, Anadolu’nun bereketli topraklarında hüküm sürmüş Frigler ve Hititler ile Karadeniz dağlarındaki Gürcülere kadar uzanan eski medeniyetlerin izleri eşliğinde çok çeşitli ve farklı manzaralar sunar.

Vahşi ve engebeli araziler eski yol ağları ile birbirine bağlıdır ve bir zamanların heybetli kaleleri, kervansarayları, yalıtılmış manastırları ile sonlanan bu yollar eski medeniyetleri (Hitit, Osmanlı), uluslararası bağlantıları (Hz. İbrahim Yolu, Sultan Yolu), doğal güzellikleri (Küre Dağları, Yenice Ormanları) ve maceraperest seyyahları (Aziz Paul, Evliya Çelebi) selamlayarak ilerler.

Kültür Yolları genellikle bireysel girişimlerle oluşturulmuştur. Yol yapımcılarının esin kaynağı olan iki şey vardır: Meraklı ziyaretçilere Türkiye’nin farklı yönlerini göstermek ve kırsal ekonomiyi güçlendirecek sürdürülebilir turizm sistemini canlandırmak. Kültür Yolları’nın yarısından fazlası Avrupa standartlarında işaretlenmiştir ve tamamının GPS dosyaları mevcuttur. Kültür Yolları boyunca çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur ve çok sayıda yürüyüşçünün takip ettiği bu yollar her geçen gün daha da iyileşmektedir. Yaygın ve geniş iç hat uçuşları ve aynı zamanda kısa ve uzun mesafe otobüs servisleri sayesinde uzak yürüyüş yollarına bile ulaşım oldukça kolaydır.

Türkiye’de, yürüyerek, at üzerinde ve bisikletle keşfedilecek 5.000 kilometrenin üzerinde yürüyüş yolu vardır. Bu yollar günümüzün modern seyyahlarına 10.000 yıllık zengin tarih ve kültürün mirasçıları olan Türklerin konukseverliği paylaşma fırsatı sunar.

Bu yazıda herkes kendisi için her mevsimde yürüyebileceği bir yürüyüş yolu bulacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *