Hazreti İbrahim Kültür Yolu

Hz. İbrahim

Semavi dinlerin hepsinde saygı gören ve “peygamberlerin atası” olarak kabul edilen peygamberdir. Ortadoğu’da pek çok yerle birlikte adı anılsa da, hatırası en çok Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Şanlıurfa’da yaşamaktadır. Hz. İbrahim’in binlerce yıldır ziyaret merkezi haline gelmiş olan bu kentteki makamları doğumunu ve çocukluğunu anlatır. İbrahim ile ilgili mağaralar, camiler, bahçeler ve göllerden oluşan külliyesi kentin kalbini oluşturur. Bir zamanlar Mezopotamya’nın ticaret yolları üzerindeki zengin bir pazar kenti olan ve Hz. İbrahim’in bir süre yaşadığı ama sonraları çölün kıyısında yitip giderek bir harabeye dönüşmüş olan Harran şehri ise Şanlıurfa’ya sadece bir günlük yürüme mesafesindedir.

Hz. İbrahim Kültür Yolu

Ortadoğu boyunca Hz. İbrahim’in izlerinde ilerleyen bir yürüyüş ve kültür yoludur. Yolculuğun hikâyesi, günümüz dünyasında en az üç milyar insanın paylaştığı bir inanışın da parçasıdır. Yol, dünyanın dört köşesinden gelen yolcuları bu bölgenin kutsal makamlarını, kültürel mirasını ve tarihi yerlerini görmeye teşvik eder. Olağanüstü ilgi çeken tarihi yerleri ve kutsal makamları tek bir gezi planıyla birbirine bağlar. Bazı bölümleri yürüme yolu olarak tasarlanmıştır. Diğer bölümleri için yerel ulaşım olanaklarını kullanmak uygundur. Bu yol, aynı zamanda yolculara, Hz. İbrahim’ in geleneğini sürdüren yerel halkın misafirperverliğini ve dostluğunu tanıma olanağı verir.

Suriye sınırını geçmeden önce Şanlıurfa’nın etrafını dolanan bir çember oluşturan yol Suriye üzerinden Kudüs, Filistin ve Mekke’ye doğru da devam etmektedir.

Hz. İbrahim Kültür Yolu’nun Türkiye’deki bölümü, Şanlıurfa’nın tarihini, bölgenin halk bilimini ve Hz. İbrahim’in hayatını çok iyi bilen yerel tarihçi Mehmet Oymak’ın başkanlığında Şanlıurfa’nın önde gelen turizm işletmecilerini içeren bir ekip tarafından tasarlanmıştır. Şanlıurfa’ya dünyanın ilgisini çekecek bu çalışma 2007 yılında başlatılmıştır.

Bu Kültür Yolunu tanımak için en uygun merkez olan Şanlıurfa ve Harran’da konaklama olanakları vardır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Yürümek için en uygun mevsimler mart ile mayıs arası ve eylül ile kasım arasıdır. Yol 110 km uzunluğundadır ve gezmesi en az 3 gün sürer. İlk bölümleri yerel kılavuzlar eşliğinde yürünebilir. Yerel acenteler yolun daha uzak bölümlerine günübirlik turlar da düzenlemektedir.

İlgi Çekici Noktalar:

–          Han-ül Barür Kervansarayı: Orta Çağ kervansaraylarının ya da doğuya giden İpek Yolu, Hac Yolu ve ticaret yollarındaki menzil duraklarının en güzel örneklerinden biri

–          Harran: Mezopotamya’nın kadim şehirlerinden biridir. Bir dönem Sin inancının merkezi olmuştur ve en büyük tapınakları barındırır

–          Göbekli Tepe: Dünyanın insan eliyle inşa edilmiş ilk kutsal mekânı olduğuna inanılan merkezdir

–          Türk mutfağının otantik tatları

–          Şanlıurfa: Hz. İbrahim’in doğduğu şehirdir. İpek Yolu üzerindeki bu kadim kent yüzyıllar boyunca Sümerlerden Babillilere, Asurlulara, Makedonlardan Bizanslılara ve Perslere ve nihayet Müslümanlara kadar birçok farklı imparatorluğun hakimiyetini görmüştür

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *