Hitit Yolu

hitit_yolu_yürüyüş
Hitit Uygarlığı

Anadolu’nun erken döneminin “süper gücü” kabul edilen Hititler, dünyanın ilk yazılı anayasası, toplum düzenini sağlayan zamanına göre ileri bir ceza yasası, dönemin korkunç silahı hafif savaş arabaları, strateji uzmanı kralları, bin tanrılı pantheonu ve görkemli kentleriyle bu coğrafyada boy göstermiş önemli uygarlıklardan birisidir. Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan değerlerinden biri olan Hattuşa antik kenti, UNESCO Dünya Belleği’ne adını yazdıran çivi yazılı tabletleri bize miras bırakan Hititlerin zengin birikimini yansıtan ayrıntıları ve huzurlu atmosferiyle Hitit Yolu tarih, kültür ve doğa meraklılarını bekliyor.

Rota Hakkında

Hitit Yolu’nun temel noktası 1988 yılında milli park ilan edilen Boğazkale ilçesindeki Hitit kenti Hattuşa ve Alacahöyük kalıntılarını kapsayan 2634 hektarlık alandır. Hitit yurdunun önemli kentleri Hattuşa, Alacahöyük ve Şapinuva üçgenindeki tarihi güzergahlar kullanılarak oluşturulan Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları çalışması, Çorum Valiliği tarafından 2010 yılı Ekim ayında tamamlandı. Eski kervan ve göç yollarından geçen 236 km boyunca işaretlenen 17 yürüyüş parkuru, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 385 km’ye ulaşıyor. Altı dağ bisikleti rotasının toplam uzunluğu ise 406 km civarında.

Çorum, İstanbul’a 614 km, Ankara’ya 244 km, Merzifon Havalimanı’na ise 63 km mesafededir. Çorum il merkezi Alaca’ya 52 km, Boğazkale’ye 87 km ve Ortaköy ilçesine 57 km’dir.

Çorum il merkezi ile Alacahöyük ve Boğazkale beldelerinde konaklama olanakları mevcut olup İncesu köyünde bungalov tesisi bulunmaktadır. Bazı köy yerleşimlerinde aile pansiyonculuğu yapılmakta. Çatak, Soğucak, Evci ve Kızılhamza göletleri kamp için uygun mekanlar.

Kış ayları dışında her mevsim yürüyüş açısından uygun.

İlgi Çekici Noktalar:

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

–          Evci, Çatak, Soğucak, Kızılhamza ve Kalecikkaya göletleri ve çevresindeki doğal güzellikler

–          Gerdek Kaya mezarını keşfetmek

–          Ortaköy’ü çevreleyen tepelerde dağ bisikleti aktivitesi

–          İncesu Kanyonu ve Alaca Vadisi’nde serüven dolu yürüyüşler yapmak

–          Alacahöyük ve Şapinuva ören yerleri, kaya duvarlardaki tanrı figürleri ve kutsal tapınağıyla ünlü Yazılıkaya

–          Onarılan savunma duvarları ve anıtsal kapılarıyla Hitit başkenti Hattuşa

–          Hititlerin tarihini yansıtan Çorum Müzesi’ni gezmek

–          Çorum mutfağının değişik lezzetlerini tatmak

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *