İstiklal Yolu

istiklal_yolu_yürüyüsü
İstiklal Savaşı

Her ulusun yeniden doğuşunu simgeleyen destanlar; bağımsızlık savaşları sonucu ortaya çıkmıştır. İstiklal Yolu, Türk Kurtuluş Savaşı’nın en önemli sacayaklarından birini oluşturuyor. 19. yüzyılın sonlarında gönüllülerle mahkumların ortak emekleriyle yapılan bu toprak yolda, İstanbul ve Rusya’dan gemilerle İnebolu’ya getirilen silah ve cephane tam üç yıl boyunca Ankara’ya taşınmıştır. Mustafa Kemal’in ‘Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da’ sözleri, özgürlüğe koşan kağnı katarlarının geçtiği İstiklal Yolu’nun önemini vurgular.

Rota Hakkında

İnebolu-Kastamonu-Çankırı-Ankara hattında uzanan İstiklal Yolu’nun günümüzde hala belirgin şekilde kalan en iyi bölümünü İnebolu-Kastamonu arasındaki kağnı yolu oluşturuyor. Kurtuluş Savaşı destanının yazıldığı rota, Ersizler Kanyonu, Karacehennem Boğazı ve Çuhadoruğu gibi doğal güzelliklerle bezeli.

Milli mücadelenin kilometre taşlarından biri olan İstiklal Yolu’nun, yeniden canlandırılarak bir yürüyüş ve bisiklet rotası haline getirilmesi çalışması, Kastamonu Valiliği’nin bir projesi olarak 2007 yılı nisan ayında gerçekleştirildi. Eski kağnı yolunun hala canlı kalan İnebolu-Küre-Kastamonu arasındaki en güzel bölümü doğaseverlerin hizmetine sunuldu. Toplam 105 km’lik güzergahın 10 km’si patika, geri kalanı ise kağnı yolu üzerinde ilerliyor.

Rotanın geçtiği İnebolu ve Küre ilçeleriyle Kastamonu il merkezinde konaklama tesisleri bulunuyor. Özellikle İnebolu, Karadeniz sahilinde yer alması nedeniyle tercih edilebilir. Ayrıca Küre ilçe sınırları içinde kalan Ecevit Han ve Belören tesisleri, diğer konaklama seçenekleri arasında. Ayrancı piknik alanı, rota üzerindeki en uygun kamp alanı.

Nisan-kasım ayları arası rotayı yürümek için en uygun sezon.

Kastamonu İstanbul’a 508 km, Ankara’ya ise 245 km mesafede bulunuyor. En yakın havalimanı ise Ankara’dadır.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İlgi Çekici Noktalar:

Karacehennem Boğazı’nın sisli ormanları

İnebolu’nun aşı boyasıyla renklenmiş geleneksel eski evleri

İnebolu sahillerinde denize girmek ve güneşlenmek

Eski evleri, camileri, kalesi ve Kurtuluş Savaşı Anıtı’yla Kastamonu

Köylerde üretilen doğal çiçek balı

Çataltepe ve Ödemiş arasında uzanan zengin orman dokusu

Çatak Baraj Gölü’nde yüzmek

Paflagonyalılar Dönemi’nden kalan Doğanlar Kalesi

Restore edilen Ecevit Han’da konaklamak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *