Yenice Ormanları

yenice_ormanlari
Yenice Ormanları

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), 1999 yılında Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanını belirleyerek bunları “Avrupa Ormanları’nın Sıcak Noktaları” olarak tanımladı. Karabük ili sınırlarındaki Yenice Ormanları, Türkiye’de bulunan bu sıcak noktalardan birini oluşturuyor.

Tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan el değmemiş anıtsal ağaçları ve özgün ekosistemiyle bu harika doğa alanı, biyolojik çeşitlilik bakımından son derece zengindir.

Yenice Ormanları’nın en önemli bölümü Tabiat Koruma Alanları’ ve Arboretum sahasıdır. Çok çeşitli ağaç türlerinin bir arada bulunması, bunların bazılarının dünyada ender görülen çap ve boya ulaşmaları, yaban hayatı çeşitliliği, koruma alanları yaratılmasının başlıca gerekçeleridir. Yemyeşil vadilerin, yalçın zirvelerin, suyun ve nemin yarattığı zengin bitki çeşitliliğinin yansıması olan anıt ağaçlar, bu doğa harikasının en değerli hazineleri arasında yerini alıyor.

Rota Hakkında

Karabük Valiliği ve Yenice Kaymakamlığı tarafından oluşturulan proje 2009 yılı ekim ayında uygulamaya geçirildi. 210 km boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkur, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 396 km’ye ulaşıyor. Yürüyüş parkurları günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere üç kategoride toplandı. Parkurlar genellikle orman yolu ve patikalardan oluşuyor. Ayrıca 292 km’lik dağ bisikleti rotası mevcut.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Patikalarda uluslararası platformda ‘grande randonnee’ olarak bilinen sisteme uygun kırmızı-beyaz işaretler konularak yürüyüşçülerin işi kolaylaştırılıp başlangıç ve bitiş noktalarına ve birçok kavşak noktasına tabelalar yerleştirildi.

Yenice ilçesindeki bir otel, Kent Ormanı’nda pansiyon ve İncebacaklar köyünde aile pansiyonculuğu konaklama olanaklarının başında geliyor. Yenice’ye 40 km mesafedeki Safranbolu’da zengin konaklama seçenekleri mevcut. Kent Ormanı, Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası, Karabük Eğriova Göleti ve Arboretum alanında kamp yapma olanağı var.

Yürüyüş için en iyi sezon nisan-kasım ayları arasındaki dönem.

Yenice, Karabük’e 32 km mesafede yer alıyor. İstanbul ve Ankara’dan Karabük’e otobüsle ve Karabük’den Yenice’ye minibüsle ulaşabilirsiniz.

İlgi Çekici Noktalar:

  • Serin orman sularının oluşturduğu küçük göller
  • Kent Ormanı-Arboretum arasında 5 gün süren muhteşem manzaralı yürüyüş
  • Orman içi patikalara serpiştirilmiş ve bisikletle de kolayca ulaşılabilen dev anıt ağaçlar
  • Orman işçilerinin kestikleri tomrukları mandalara çektirerek fabrikaya götürüşünü seyretmek
  • Tatil anısı ya da hediyelik olarak alınacak el yapımı bastonlar
  • Safranbolu yakınlarında günübirlik kolay yürüyüşler
  • Kaya tırmanışçılarını doğal güzelliklerle buluşturan Büyük ve Küçük Şeker kanyonları
  • Onlarca çeşit kır çiçeği

Eski Safranbolu konaklarından yeşil ormanlara uzanan manzaralı tren yolculuğu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *