Akyazi

akyazi_turkey
Akyazi is a beautiful region where you can see all shades of green by looking at the height of 1565 meters from the Kerem Ali Hill and the country surrounded by the Saman Mountains from east and south is cool and has an air conditioning effect in summer days and has very beautiful landscapes in winter days… Because of the reason that agriculture and livestock and located on the Silk Road and on the route of Ottoman armies since 9 B.C., it has maintained its position in all ages.
The mainstay of people of Akyazi is based on agriculture. The average annual rainfall is 800 mm. and wheat, beet, potato and various vegetables are amount the mainly produced agricultural products in the town. In addition, 13,000 tons of nuts and 120,000 tons of com annually produced in Akyazi are the most important sources of income for the people of that region.
Akyazi is one of the luckiest towns of Turkey in terms of transportation. E-5 and D-100 roads and TEM highway pass through the borders of the district. Citizens who wish to travel have the chance of going everywhere in every time of the day. It is easy with E-5 road and TEM highway to go to Istanbul within 1,5 hours and Ankara within 2,5 hours and thanks to its location, Akyazi is a town open to development in service sector will continue to be a beaten track between Asia and Europe continents.

————————————————————————————————————————–

Yeşilin her tonunu 1565 metre Kerem Ali Tepesi yüksekliğinden bakarak bile görünebileceği bir diyar Akyazı, Saman dağlarının doğu ve güneyden sardığı ilçe, yaz aylarında klima etkisi ile serin ve kış aylarında
seyrine doyum olmayan manzaralara hâkim…
M.Ö. 9.cu yüzyıldan bu yana Tarım ve Hayvancılığı ile sınırlarından geçen ipek yolu ve doğuya sefere giden Osmanlı ordularının geçiş güzergâhında olması ile her devirde ticari anlamda da yerini korumuştur. Akyazı’da yaşamakta olan insanların geçimi tarıma dayalıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 800 mm. olan ilçede mısır başta olmak üzere üretilen ürünler arasında buğday, pancar, patates ve çeşitli sebzeler gelmektedir. Ayrıca fındık deposu olan Akyazı’da yılda ortalama olarak üretilen 13.000 ton fındık ve 120.000 ton mısır ürünleri de bölge insanının en önemli gelir kaynaklarından bazılarıdır.
Akyazı ilçesi ulaşım açısından Türkiye’nin en şanslı ilçelerinden biridir. E-5 ve D-100 karayolu ile TEM otoyolu ilçe sınırlan içerisinden geçmektedir. Seyahat etmek isteyen vatandaşlar günün her saatinde istedikleri yere gitme şansına sahiptirler.
E-5 ve Tem Otoyolu ile kolay, İstanbul’a 1.5, Ankara’ya 2,5 saatlik mesafeyle Asya ve Avrupa kıtaları arasında da bir uğrak yeri olmaya, hizmet sektöründeki gelişmeye müsait bir ilçe konumundadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *