Ordu

turkey_ordu
Karadeniz’in köpüklü dalgaları ile sarp dağlar arasında keşfedilmeyi bekleyen yemyeşil bir duraktır
Ordu. Doğu Karadeniz’e adeta giriş kapısıdır, oksijen diyarıdır, upuzun kumsalların, tertemiz yaylaların, dereler in, mısırın, fındığın, balığın yurdudur…

Tarihi: M.Ö. 15.000’lere tarihlenen ve ilk yerleşimlerden olan Mesudiye Bölgesi’nin yanı sıra, Esatlı Köyü’nde bulunan ilginç kaya çizimleri ve M.Ö. 8-7. yüzyıla tarihlenen Bozukkale (Cotyora) antik bölgesi kentin köklü geçmişine işaret etmektedir. Bilindiği kadarıyla Hititler (M.Ö. 1700-1200), Frigler (M.Ö. 1200-670), Kimmerler (M.Ö. 676-546)’in ardından Medlerin, Perslerin ve Makedonyalı İskender’in (M.Ö. 547-334) eline geçen bölge, M.S. 324 yılında Roma ve Bizans yönetimine girmiştir. Latinlerin Bizans yönetimindeki İstanbul’u istilası sırasında (1204), o sırada Bizans İmparatoru olan Komnenos ailesi Gürcülerin de desteğiyle burada Trabzon Devleti’ni (1204-1461) kurmuştur. 1243 yılında Anadolu’nun İlhanlılar tarafından istila edilmesiyle Moğol hâkimiyetine giren Ordu ve çevresi, 1105’de Danişment Beyliği tarafından kuşatılmışsa da, şehrin Türkler tarafından fethi Hacı Emiroğulları Beyliği tarafından gerçekleştirilmiştir. 14. Yüzyılda Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı toprağı olan Ordu, uzun süre Trabzon’a bağlı bir kaza olmuş ve 1920’de il statüsü kazanmıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü:

Bol yağışlı ve ılıman tipik Karadeniz ikliminin ^ yaşandığı Ordu’da kışlar ılık, yazlar serin geçer. Bölgede tüm yıl yağış görülmekte, sağanak yağışların fazla görüldüğü ilkbahar ve sonbaharda oluşan seller kimi zaman heyelanlara neden olmaktadır. Yağışlı gün sayısının da fazla olduğu Ordu’da en soğuk aylar sıcaklığın sıfırın altına düştüğü Ocak ve Şubat, en sıcak aylar ise Temmuz-Ağustostur. Yağışlarla beslenen zengin akarsular, ırmaklar ve dereler (Melet, Bolaman, Elekçi, Turnasuyu) çevredeki bitki örtüsünü de çeşitlendirmiştir; kıyıda fundalar ve ayvan etek ormanları; kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, köknar, kestane ağaçları, yaylalarda ise 1500-1800 metre yükseklikte çam, ladin, ince çalı öbekleri ve çam altı bitkileri görülür.

Flora-Fauna: Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz’i birbirinden ayıran Melet Irmağı Ordu’nun içinden geçmektedir. Irmağın doğu ve batı bölümlerindeki flora-fauna farklılıklar göstermekle beraber, bu topraklarda yirminin üzerinde orkide türü tespit edilmiştir.

Doğal Güzellikler

Kıyıların oldukça girintili çıkıntılı olduğu Ordu’daki başlıca burunlar, Perşembe ilçesinin bulunduğu yarımadadır. Doğusunda Vona (Çam) Burnu, batısında ise Yason (Kiremit) Burnu yer alır. Doğal kumsallara sahip bu yarımadanın Vona Burnu aynı zamanda doğal bir limandır. Batıya gidildikçe yükseltilerin arttığı ilde, en sarp dağlar olan Canik ve Doğu Karadeniz dağları kıyıya paralel uzanır. Bölgede yer alan göllerden Gölköy’ün beş yüz metre kadar güneyinde yer alan ve maden suyu özelliğini taşıdığı için özellikle böbrek hastalarına tavsiye edilen Çermik Gölü suları oldukça ünlüdür. Çevresi ormanlarla kaplı ve ilçeye 15 km. uzaklıktaki Ulugöl ve Fatsa İlçesi’nin 10 km. güney doğusunda bulunan fındık bahçeleriyle çevrili Gaga Gölü şehrin önemli gölleridir. Ordu’nun adına türküler yakılan dereleri de gölleri kadar ünlüdür. Başta Melet Çayı olmak üzere Turnasuyu, Civil, Akçaova, Ilıca, Bolaman, Elekçi, Cevizdere, ve Akçay bölgenin başlıca akarsularıdır.

Ordu’yu Gezmek

Ordu’ya gelenlerin mutlaka görmelerini tavsiye edeceğimiz yerler arasında Boztepe Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi, Taşbaşı Kültür Merkezi, Osman Paşa Şadırvanı ve deniz esintisini eşliğinde yörenin enfes çayını yudumlayacağınız cıvıl cıvıl Ordu sahili gelmektedir. Ayrıca kendine özgü nitelikler taşıyan sivil mimari örnekleriyle dolu eski Ordu sokakları da gezinize nostaljik bir tat katacak. Gezinize şehrin tüm güzelliklerini panoramik bir biçimde izlemek için en uygun yerden; yani şehre 450 metre yükseklikten baktığınız Boztepe’den başlayabilirsiniz.

Çam ormanları, yeme-içme ve dinlenme tesisleriyle şehir manzarasını hem gece hem gündüz harika bir dağ ve deniz atmosferi eşliğinde izlemenize olanak sağlayan Boztepe, aynı zamanda yamaç paraşütü yapılabilen ender yerlerden. Buradan baktığınızda göreceğiniz Aziziye, Selimiye, Zafer-i Milli, Taşbaşı, Saray Mahallesi gibi Ordu’nun nostaljik mahalleleri sizlere sivil mimari örnekleri görme imkanı da sunacaktır.

Boztepe yolu üzerinde yer alan ve 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi zengin bir taş işçiliğine sahiptir.

Taşları özel olarak Ünye ilçesinden, ahşap malzemesi Romanya’dan, çinileri ise Avrupa’dan getirtilerek İstanbullu bir ustaya yaptırılan üç katlı konak, 19. yüzyıl sivil mimarisinin en önemli örneklerindendir. Silmeleri, başlıkları, sütunları ve üstü saçaklı pencereleriyle özenli ve özgün nitelikler taşıyan yapı, 1987 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır.

Taşbaşı Mahallesi’ndeki SİT alanı içinde yer alan Taşbaşı Kültür Merkezi, bir kilise olarak 1853 yılında yörede yaşayan Rumlar tarafından inşa ettirilmiştir. Doğu batı yönünde uzanan, üç nefli ve üç apsisli kilisenin tamamı kesme taştan yapılmıştır. Restorasyonunun ardından 2000 yılında Kültür Merkezi olarak hizmete açılan yapı günümüzde çeşitli sempozyum, kongre, panel, sergi, gösteri ve tiyatro gibi faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Ordu’nun eski mahalle dokusunda yer alan en eski camilerinden biri 1770’li yıllarda deniz kenarında yaptırılmış olduğu bilinen Atik İbrahim Paşa (Orta) Camii’dir. Dalgalardan zarar görmemesi için şimdiki yerine yeniden yapılmış olan yapının en dikkat çeken yeri, barok süslemeli mihrabı ve kapısındaki kitabesidir. Bir diğer kültürel miras olan Aziziye (Yalı) Camii’nin Sultan Abdülaziz (1861-1876) zamanında yaptırılmış olduğu düşünülmektedir.

Özgün malzemesi ahşap olan yapının 1890 yılında Kadı Zade Haşan Efendi tarafından yapılan onarımında kesme taş ve moloz kullanılmıştır. Hükümet Konağı yanında yer alan Hamidiye (Hükümet) Camii 1890-1892 yılları arasında inşa edilmiştir. Ahşap ve taş malzemenin birlikte kullanıldığı yapıda Ordulu şair ve eski Belediye Başkanı Tıflı Efendi tarafından yazılmış bir kitabe bulunmaktadır.

Selimiye Mahallesinde yer alan Cumhuriyet dönemi yapılarından Selimiye Camii’nin en önemli özelliği Ordu’nun en eski sanat eserlerinden biri sayılan mihrabıdır. Atik İbrahim Paşa (Orta Camii)’nin 18. yüzyıl sonlarına ait eski mihrabı bu camiye yerleştirilmiş ve 1995 yılında onarımdan geçerek günümüze kadar gelebilmiştir. Mihrabın çevresi kabartma süslü olup, iki çerçeve içinde sarkıtlar bulunmakta ve üst kısmında kalem kabartmaları görülebilmektedir. Ayrıca, sütunlarının yüksekliği ile dikkat çeken Osman Paşa Şadırvanı ilk olarak 1842 yılında yapılmışsa da, 1997’de aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

Tarih meraklılarına merkeze 13 km. mesafede olan Kurul Kalesi Yerleşmesinin 1. derece arkeolojik SİT alanı olduğunu belirtelim. M.Ö. 2-1. yüzyıllara tarihlenen buluntuların gün ışığına çıkarıldığı bölgede tarihi dehliz ve sarnıç bulunmaktadır.

Bu alan ayrıca seyir terasları ve gezi parkurlarıyla güzel bir keşif gezisi için de uygundur. Ordu’nun ikinci yerleşimi olarak bilinen Eskipazar yerleşimi, 14. yüzyıla tarihlenen camii ve hamamıyla geçmişin izlerini yansıtmaktadır. Ahşap işçiliğinin başarılı örneklerinden olan minberi ve pencere kapakları Ankara Etnografya Müzesi’nde bulunan camiden yalnızca giriş kapısı günümüze gelebilmiş, hamamlar ise büyük ölçüde değişime uğramıştır.

Ordu Çevresinde Gezinti

Ordu ve çevresinin muhteşem güzellikleri saymakla bitmez. Ancak, Ordu’ya gelmişken mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Yason Burnu ve Kilisesi, Hoynat Adası, Bolaman Kalesi, Çaka Kumsalı ve Mesire Yeri, Çambaşı Yaylası, Korgan Yaylası, Çukuralan Yaylası, Perşembe Yaylası, Keyfalan Yaylası, Yeşilce-Topçam Yaylaları, Keşalan Yaylası, Ulugöl Tabiat Parkı, Gölköy Kalesi, Ünye Kalesi, Çamlık Mesiresi, Uzunkum, Fatsa Kaplıcaları, Kapılı, Pösküden Şelaleleri, Dikenlice Kaya Mezarları, Asarkaya Parkı, Güzelyalı Plajı yer almaktadır.

Ordu’nun İlçeleri

Akkuş: Gürgen ağaçlarıyla kaplı harika bir mesire yeri olan Kertil Orman İçi Dinlenme Yeri, kayak turizmine de elverişli Argın Yaylası ve Kevgir Kalesi burada görülebilecek bazı yerlerden.

Aybastı: İlçeye 17 km. mesafede bulunan Perşembe Yaylası her yıl temmuz ayında yapılan yayla şenlikleriyle öne çıkan doğal güzelliklerdendir. Bu şenliklerde folklor gösterileri, konserler, güreş ve at yarışları gibi etkinliklerin yanı sıra, yamaç paraşütü, safari gibi çeşitli turizm aktiviteleri de gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, Danişmentli Beyliği’nin komutanlarından olan Emir Kümbet’in 1105 yılında Türklerle Trabzon Devleti arasında geçen savaşta ölümü üzerine yaptırılan Emir Kümbet Türbesi, Çiseli Şelalesi, Kızkaya Obası ilçedeki diğer turizm değerleridir.

Çamaş: Karadeniz’e hâkim bir tepede yer alan Gelin Kayası Mesire ve dinlenme yeri ve Çamaş Konağı ve Kaya Mezarları burada görülebilir.

Çatalpınar: Antik kalıntılarının bulunduğu Göller Köyü Kalesinin yanı sıra, Killik Kayası, Akkaya Antik Yerleşimi ve Bolaman Vadisi bölgedeki doğal ve tarihi güzelliklerdir.

Çaybaşı: Çaybaşı’nın gezi parkuru konumundaki meşhur Kapılı (Cangırt) ve Kazankaya Şelalelerinin yanı sıra, Çayır Camii, Çayır Çeşmesi ve Tırfıl Tepesi ilçenin başlıca turizm değerleridir.

Fatsa: Denizin keyfini harika bir atmosferde çıkarabileceğiniz Fatsa’da görmeniz gereken yerlerin başında adı gibi çamlarla kaplı bir doğa harikası olan Çamlık Mesire Yeri gelmektedir. Ayrıca içinde bir de şapelinin bulunduğu ünlü Bolaman Kalesi ve denize hafifçe sokulan enfes konakları Ordu’nun en özgün mimari örneklerindendir. Buradaki tarihi küçük konaklar, onarımdan geçirilerek işletmeye açılmakta; bir yanda tekne keyfini yapabileceğiniz iskele, diğer yanda plajıyla sizlere tarihi Kale dokusu içinde eşsiz bir konaklama imkanı sağlamaktadır. Harika bir dinlenme ve mesire yeri olan Gaga Gölü, şifalı sularıyla Sarmaşık Kaplıcaları ve organik tarımla beraber ekoturizm çalışması olan Kabakdağ Köyü yöreye özgü güzelliklerdendir. Gaga Gölü’nün ortasında batık bir kilisenin olduğu rivayet edilen küçük bir de adacık bulunmaktadır. Tarih meraklıları kaya blokları üzerinde yer alan bir antik yerleşim olan Cıngırt Kalesi Yerleşmesi’nde dehliz, kaya mezarları, nişler ve duvar kalıntılarını görebilirler. Fatsa’ya gelenler denizin hemen kenarındaki yerlerde Bolaman’ın meşhur pidesini denemeli ve balıkçı barınağında Mehmet Usta’nın yaptığı harika tekneleri görmeliler.

Gölköy: Sayısız çiçek çeşidiyle dolu flora cenneti Gölköy’e 17 km. mesafedeki Ulugöl, çevresini saran ormanları ve kamp yapmaya elverişli yapısıyla doğayla baş başa olmak isteyenlerin öncelikli tercihidir. Gölde ender rastlanan bir türü; Abant Alası (Salmo Trutta Abanticus) balığını görmek de mümkündür. Koruma altındaki gölde yaban ördeği avcılığı yapabilir, balık tutabilir veya sandal gezisi yapabilirsiniz. Gölköy’e hakim konumdaki Kale ise, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Antik Eserler Listesi’ne alınmıştır. Tek kapılı yapının gözetleme ve savunma amaçlı olarak yapılmış burçları ve gözetleme kulesi de bulunmaktadır. Sodalı suyuyla ünlü Gökgöl ve zengin çiçek türleri ve bakir doğasıyla Keşalan Yaylası görülmesi gereken doğa harikaları. Kozören Köyü’nde ise kilim, dastar, heybe, yün çorap gibi el sanatı ürünleri görebilirsiniz.

Gülyalı: İlçenin yaz-kış hizmet veren Mavi Dünya Plajı ise dinlenmek ve denizin keyfini çıkarmak isteyenler için bir muhteşem bir alternatiftir. Burada çadır kurup kamp yapmanız da mümkün.

Gürgentepe: Kayalara oyulmuş sekiz adet kaya mezarı olan Dikenlice Kaya Mezarları’nın olduğu alan 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillidir.

İkizce: 13. yüzyılda Hacı Emiroğulları Beyliği tarafından yaptırılan Gençağa Kalesi tarihin mirası olan yapılardan biri olarak yüksek ve sarp kayalıkları üzerinde yer almaktadır. İlçede ayrıca 18. yüzyılda yapılmış ve ahşap işlemeciliğinin özgün örneklerinden biri olan Ulu Camii (Laleli) de yer almaktadır.

Kabadüz: Kabadüz ilçesi, Karadeniz’in en önemli yaylası Çambaşı Yaylası’m bünyesinde barındırır. Alabalık üretim çiftlikleri ve 72 obası ile ülkemizin en geniş alana sahip yaylalarından olan Çambaşı’na ilçeden Ordu-Kabadüz-Çambaşı istikametindeki asfalt yolla ulaşılmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, tüm doğa sporları ve konaklama için elverişli yapısıyla da öne çıkmakta, düzenli minibüs seferleri, çarşı, pazar, piknik yeri, otel ve lokantaların olması da ziyaretçilere her anlamda özgürlük sağlamaktadır. Ayrıca kış sporları için Çambaşı Yaylası Kış Sporları ve Kayak Merkezi kayak severleri beklemektedir.

Kabataş: İlçe merkezinde yer alan mesire yerinden çıkarılan şifalı suyun, kalp-damar, böbrek ve tansiyon hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Suyun etrafında yer alan mesire yeri piknik yapmaya oldukça uygundur. İlçede ayrıca yörenin Türkleşmesinde öncü olan Şid Abdal (Şidlü Dede) adına yapılan 14. yüzyıla ait bir Türbe bulunmaktadır.

Korgan: İlçeye 2 km. mesafede Gürgen ormanlarıyla kaplı İteniçi Gezi ve Piknik Yeri ailecek gidebileceğiniz harika bir dinlenme ve piknik alanlarından biridir. Ayrıca 25 km. uzaklıktaki Korgan Yaylaları’nda her yıl Haziran-Temmuz aylarında yayla şenlikleri yapılmaktadır. Buradaki yaylalardan bazıları Armutalan, Çayıralan, Çobantepe, Göltepe, Kürtünlü, Eğricesu, Düzdağ, Turnalık, Osmankolu, Taşkesik ve Tepealan’dır.

Kumru: Zengin doğasıyla Ericek ve Düzoba Yaylalarının yanı sıra enfes sularıyla Pösküden Şelalesi ve Mesire Yeri piknik alanı, balık çiftlikleri ve ulaşım kolaylığı ile ziyaretçilere harika bir atmosfer sunmaktadır. Burada eski Uygur Türklerinin yaşamlarına tanık olabileceğiniz Uygur Evi de konusundaki tek müze olarak ilginçtir.

Mesudiye: Muhteşem yayla mimarisi örneklerini görebileceğiniz, şenlikleri, tertemiz havası, sağlıklı

suları ve doğal ürünleriyle Keyfalan Yaylasının yanı sıra, Yeşilce-Topçam Yaylaları (Kızılağaç, Beyağaç, Kıyıyurt ve Çukuralan Yaylaları) dinlenmek, yürüyüş ve piknik yapmak, sağlıklı bir ortamda vakit geçirmek isteyenler için ideal. Ayrıca çok sayıda kaya mezarına sahip ilçede eski çağlara tarihlenen dehlizleriyle Kaleköy Kalesi ve kaya mezarları, Meleitos (Yastura) Kalesi ve Mesudiye Kilisesi de görülebilir. Kaleköy bölgenin Türkleşmesinde önemli rol oynayan Hacıemiroğulları Beyliği’ne başkentlik yapmıştır.Yeşilce özgün mimarisiyle tam bir tatil merkezi niteliğindedir.

Perşembe: Adını Argonatlar ile birlikte burada karaya çıkan efsanevi kahraman lason (Yason)’dan alan Yason Burnu Turizm Merkezi Ordu’nun en kuzey noktasıdır. İlçenin 15 km. batısındaki SİT alanının en önemli yapısı hiç kuşkusuz, 1868’de Rum ve Gürcüler tarafından yapılan Yason Kilisesidir. Yapılan kilise onarımının ardından önemli bir turizm merkezi haline gelen bölge, özellikle Hıristiyan ziyaretçiler için ilgi çekicidir. Üç apsisli ve üç nefli bir Rum kilisesi olan kilisenin batı girişinde açık pembe renkli bir taş üzerinde alçak kabartma şeklinde karşılıklı iki hayvan figürü tasviri görülmektedir. Yapının kapı ve pencerelerinde renkli taş işçiliği kullanılmıştır. Esintinin eksik olmadığı Yason Burnu’na kadar gelmişken, sahil boyunca Karadeniz mutfağının enfes lezzetlerini deneyebileceğiniz restoranları denemenizi de tavsiye ederiz. Beyaz kumsalları ve tertemiz deniziyle Çaka Kumsalı, Aktaş ve Efirli Plajları kamp için de uygun. Belicesu Kumsalı ve tarihi kalıntılarıyla Hoynat Adası burada denize girmek isteyenler için harika alternatiflerdir. Ayrıca Mersin ve Kışlarönü balıkçı barınaklarında taze balık alabilir ve ya Büyükağız’da balık tutabilirsiniz.

Ulubey: İlçeye 7 km. mesafede bulunan Sayacabaşı Orman (Çamlık) Milli Parkı, dağ evi, restoranı, teleskop evi ve piknik masaları ve çevre düzenlemesiyle doğanın keyfini sürmek için harika bir yer. Balık tutmak, kano yapmak ve piknik için en uygun yerlerden biri olan Küpkaya Kanyonu ve Ohtamış Şelalesi de burada yer alır.

Ünye: Buradaki ilk durağınız enfes bir manzaraya ve lezzetlere sahip Çakırtepe tesisleri olmalıdır. Ayrıca birçok yaban hayvanının bulunduğu ağaçlarla kaplı bir mesire ve piknik alanı olan Asarkaya Kent Ormanı da doğa yürüyüşü ve kuş gözlemciliği için de ideal. Piknik yapmak, temiz havada yürümek veya doğayla baş başa kalmak isterseniz, seçeneklerinizde biri de Çamlık’tır. Ünye’nin enfes sahili olan Uzunkum üzerinde birçok konaklama tesisini bulmanız da mümkün. 2500 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülen tarihi Ünye Kalesi, Helenistik döneme ait olduğu düşünülen Kaya Mezarları, Hamamları ve ünlü Türk büyüğü Yunus Emre’nin Ünye’den geçerken kaldığı düşünülen Şeyh Yunus (Emre) Türbesi tarihin mirası olarak günümüze gelen örneklerdir.

Ünye’ye gitmişken Kazancılar Caddesi üzerinde yer alan dükkanlardan bakır hediyelik eşyalar almanızı ve Kadılar Yokuşu’ndaki tarihi evleri görmenizi de tavsiye ederiz. Karadeniz Bölgesi’ndeki tek binicilik tesisleri Ünye’de olduğundan burada at binme keyfini de yaşayabilirsiniz. 2500 yıllık Ünye Kalesi, Niksar yolunun 7.km. sinde yer alan bir tepe üzerine konumlanmıştır. Sönmüş bir volkan üzerinde inşa edildiği düşünülen yapının dik yamaçlar üzerine kurulu duvarları günümüze kadar gelmiştir.

Ordu’nun Vazgeçilmezi: Yaylalar

Karadeniz Bölgesi denildiğinde akla ilk gelen tertemiz havası ile muhteşem yaylalarıdır kuşkusuz… Bunlar içinde Türkiye’nin en geniş alana yayılmış olan ve Ordu’ya yaklaşık 60 km. uzaklıktaki Çambaşı Yaylası (rakım 1850m.) hem yaz hem de kış turizmi için eşsiz bir doğal güzelliğe sahip. Çarşı, pazar, bakkal, sağlık ocağı, piknik yerleri, lokanta ve pansiyonların bulunduğu yaylada tamamen doğal süt, et, yağ, peynir, sebze ve meyve bulabilirsiniz. Turizm sezonunda (1 Haziran-30 Eylül arası) Ordu’dan düzenli minibüs seferlerinin yapılmakta olduğunu ve temmuz ayında şenliklerin yapıldığını da belirtelim.

Çam ormanları ile çevrili, temiz havası, soğuk suları ve doğal gıdalarıyla adeta şifalı diğer bir dinlenme yeri olan Keyfalan Yaylası (rakım 1200m.) geleneksel yayla mimarisi örnekleriyle ünlüdür. Ordu’dan yaklaşık 130 km. uzaklıkta yer alan ve yaz aylarında minibüs seferlerinin yapıldığı bölgede konaklama ve yeme içme hizmetleri bulunmakta, ayrıca civardaki yayla evlerinden tamamen katkısız et ve süt ürünleri de temin edilebilmektedir. Mesudiye İlçesi’ndeki Zile Obası’nın da burada doğallığını yitirmeden kalabilen enfes yerlerden olduğunu belirtelim. Keyfalan yakınındaki yaylalar da doğal güzelliklere sahip yerlerdendir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Aybastı ilçesinde yer alan Perşembe Yaylası’na (rakım 1500m.) Ordu’dan 111 km.lik asfalt yol ile ulaşılmaktadır. Her yaz şenlikler, pehlivan güreşleri ve at yarışlarının yapıldığı yaylanın doğa harikası menderesleri ise barındırdığı endemik tür midyeler ve balıklarla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Alt yapı hizmetleri tamamlanan bölgede özellikle Karga Tepesi görenleri büyüleyen bir manzaraya sahiptir. Yaylada her türlü ihtiyacınıza yönelik hizmetlerin olduğunu, konaklamak isteyenlerin Aybastı’daki pansiyonları kullandığını ve yaylaya minibüs seferlerinin olduğunu da belirtelim. Geleneksel kültür ve yayla şenliklerinin düzenlendiği Yeşilce-Topçam Yaylaları zengin bitki örtüsü, geniş alana yayılmış ormanları ve av turizmiyle öne çıkmaktadır. Ayrıca Ericek, Düzoba ve Argın Yaylaları da eko turizmin önemli bölgeleridir. Yaylalar arasında bisiklet turları da yapılmaktadır.

Alternatif Turizm

Yayla turizminin yanı sıra, bisiklet turları, kamp ve karavan turizmi, dağ ve doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, rafting, trekking, bitki inceleme, foto safari, kuş gözlemciliği, deniz ve kıyı turizmi, su altı dalışı, olta balıkçılığı ve av turizmi gibi her türlü faaliyeti gerçekleştirebileceğiniz Ordu, tertemiz bir havada piknik yapmak, güneşin doğuşunu izlemek, upuzun kumsallarda yüzmek, yaylalarda temiz hava solumak ve doğa ile iç içe kendinizi keşfetmeniz için de en elverişli yerlerden biridir.

Kamp ve Karavan Turizmi: Yason Burnu, Ünye Kıyıları, Çambaşı, Turnalık, Tekmezler, Boztepe, Sayacabaşı, Mesudiye-Keyfalan, Kızılağaç, Savalıçimen, Cüle ve Çukuralan Yaylaları kamp kurmak ve karavanla keyifli bir seyahat için en uygun yerlerdendir.

Dağ ve Doğa Yürüyüşü: Boztepe, Turnalık, Tekmezar, Harçbeli, Akkuş, Çambaşı Yaylası, Mesudiye-Keyfalan, Cüle, Ünye- Çamlık, Yeşilce Yaylası, Topçam Yaylası, Ulubey-Sayacabaşı, Turnasuyu Vadisi, Aybastı-Perşembe Yaylası, Korgan- Kumru Obaları dağ ve doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez duraklarındandır.

Yamaç Paraşütü: Ordu’da Boztepe’den şehir merkezindeki kumsala iniş, Mesudiye Eriçok Tepesinden Kızılağaç Yaylası’na, Aybastı-Perşembe Yaylasında ise Karga Tepesinden yaylaya inişler gerçekleştirilmektedir.

Av Turizmi: Yılın her ayında balık avlanmaktadır. Kış aylarında Hamsi, Kalkan. Palamut, sonbaharda Lüfer, Kırlangıç, Haziran, Eylül ve Ekim aylarında ise Çinekop, Zargana, Kefal, ilkbahar ve yaz aylarında Karagöz, İskorpit ve Barbunya avlanmaktadır. Deniz ürünlerinin yanı sıra, Ayrıca Melet Irmağı, Curi ve Akçay Dereleri, Turnasuyu, Elekçi Deresi’nde sazan, Mersin, Kefal ve Karabalık gibi tatlı su balıkları da avlanabilmektedir. Yörenin en beğenilen tatlı su balığı olan alabalık ise akarsuların yüksek kesimlerinde bulunmaktadır.

Ordu’da kara avcılığı Melet, Turnasuyu, Akçaova bölgelerinde yapılmakta ve buralarda bıldırcın, üveylik, yaban ördeği, yaban kazları ve çulluk avlanmaktadır. Kara hayvanları yönünden zengin olan Ünye ilçesinde kurt, çakal, sansar, tavşan, sülün, keklik, karatavuk, sutavuğu, ördek, bıldırcın; Mesudiye İlçesinde, keklik, tilki, tavşan, kurt, Aybastı İlçesinde, tavşan, çulluk, yaban ördeği, Kumru İlçesinde ise keklik, tilki, domuz, karatavuk ve çulluk gibi hayvanlar avlanmaktadır. Kurşunçal Ormanları ise domuz avı için ideal yerlerin başında gelir.

Termal Turizm ve Kaplıcalar: Ordu’nun kaplıcalarından en önemlisi Fatsa Sarmaşık Köyü’nde yer alan Sarmaşık Kaplıcaları’dır. İlçeye 10 km. uzaklıkta yer alan kaplıcanın romatizma, böbrek taşı rahatsızlığı olanlara iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde binlerce romatizmalının geldiği Sarmaşık’a Fatsa’dan düzenli minibüs seferleri yapılmaktadır.

Antik Yerleşimler: Ordu’daki tarihi yerlerin başında, Kot Türklerinin yurdu olarak bilinen SİT alanı Bozukkale (Kotyora) gelmektedir. Ayrıca il merkezine 13 km. mesafede yer alan ve sivri bir kaya üzerinde yer alan Kurul Kale Antik Yerleşmesi’nde 2010 yılında başlatılan kurtarma kazılarında Karadeniz Bölgesi tarihi ve arkeolojisi için önemli mimari kalıntılar ve küçük buluntular gün yüzüne çıkarılmıştır. Antik özelliğinin yanı sıra, bir mesire olarak düzenlenerek içinde gezi parkurları, piknik alanı, oturma grupları, seyir terasları ve otopark alanı barındıran Kurul Kalesi tarih meraklılarına farklı bir atmosfer sunmaktadır. Ayrıca, SİT alanı olanı Yason Burnu’nda yer alan kilise ve deniz kıyısı boyunca bulunan bazı kalıntılar günümüze gelen kültür hazineleridir. Tarihe meraklı ziyaretçilere, Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi, Taşbaşı Kültür Merkezi, Ünye Kalesi, Kurul Kalesi’nde çeşitli kültür turları yapılmakta olduğunu da hatırlatalım.

 

Ordu Mutfağı: Karadeniz zengin bitki örtüsü, sebze ve meyvelerin olduğu kadar buradaki lezzetlerin de çeşitliliğini beraberinde getirmiş, bu da halk mutfağına yansımıştır. Pancar, mısır, balkabağı gibi ürünlerin hemen her türlü yemeği (pancar çorbası, pancar sarması, mısır çorbası, mısır yağlası, mısır ekmeği, kabak muhallebisi vb.), balığın özellikle de hamsinin her türlüsü (hamsi buğulama, hamsi köftesi, hamsi tavası, hamsili içli tava) yapılır. Ayrıca değişik otlarla yapılan yemekler de Ordu mutfağının vazgeçilmezleridir. Melocan (diken ucu) kavurması, melocanlı yufka böreği, karalahana yemekleri, galdirik kavurması, sakarca mıhlaması, ısırgan yağlası, tırmıt (mantar) kavurması, keşkek, her türlü meyve reçelleri, turşular, tatlılar, meşhur Bolaman pidesi, yayla kültürüne has Vakfıkebir ekmeği ve tabi ne olursa olsun yanında demli bir Karadeniz çayı…

Son olarak Ordu denildiğinde akla gelen ilk lezzet; yani fındık… Türkiye’de üretiminin en fazla olduğu yer olmanın ötesinde, sosyal yaşamın da belirleyici bir unsurudur Ordu’da fındık. Düğünler, dernekler, şenlikler için buluşulan ortak zamandır hasat zamanı. Ağustosun gelmesiyle canlanan fındık bahçelerinde, gencin-yaşlının, kadın-erkeğin çotanakları toplarken söylediği türküler kadar hayatın kendisidir…

Müzik, Folklor ve El Sanatları: Karadenizlilerin kendilerine has enerjik ve hareketli yapıları horon ve karşılama oyunlarındaki canlılıkla adeta kendini ifade eder. Kemençe, bağlama, davul, zurna, klarnet gibi müzik kültürünün de önemli unsurlarından bazılarının yapımı da sürdürülmeye çalışılmaktadır. Diğer el sanatları ürünleri içinde öne çıkanlar arasında özellikle Kozören’li bayanların yaptıkları kilim, sicim, kolan, heybe gibi değerli el örgüleri gelmektedir.

Alışveriş: Ordu’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında el örgüsü heybe, kolan, çorap, eldivenlerin yanı sıra baston, kaval, sepet, kemençe, bakır eşyalar ve peştamallar gibi geleneksel ürünler bulunmaktadır. Ayrıca yöreye has lezzetlerin başında gelen fındık ve fındık yağı da sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz diğer bir alternatiftir.

Ulaşım: Ordu’ya ulaşım karayoluyla sağlanmaktadır. Havayoluyla gelmek isteyenler en yakın alanlar olan Trabzon (181 km. mesafede) veya Samsun (152 km.) havalimanlarını kullanabilirler. Deniz yolunu tercih edenler ise Ordu limanını kullanabilirler.

Otogar Tel :

(+90-452) 233 17 98

Liman Tel :

(+90-452) 225 00 94
(+90-452) 223 29 24

 

Bunları Biliyor Muydunuz?

Doğu Karadeniz’in ceviz, fındık ve kirazının batıya koloniler döneminde götürülerek tanıtıldığı,

Karadeniz balığından yapılan Pontus salamurasının Roma’da alıcı bulduğunu ve bu sitelere deniz yoluyla gelen malların İç Anadolu’ya Fatsa’dan, Kotyora’dan sevk edildiğini,

3820 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun tünelinin (Nefise Akçelik Tüneli)Ordu’da olduğunu,

Türkiye’nin ilk köy gazetesi olan Güzelordu’nun Bilal Köymen tarafından Ordu’da yayımlandığını,

İlk tiyatro oyunlarından birinin 1908’de Ordu’da sahnelendiğini,

Kurtuluş Savaşı devam ederken Ordu’da bir kütüphane açıldığını,

Atatürk’ün Cumhurbaşkanı sıfatıyla ziyaret ettiği ilk spor kulübünün Ordu İdman Yurdu olduğunu,

Topraklarında yirminin üzerinde orkide çeşidi bulundurduğunu…

 

Yapmadan Dönmeyin

Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesini, Boztepe’yi ve şehir merkezini gezmeden,

Çambaşı, Keyfalan ve Perşembe Yaylalarına çıkmadan,

Ulugöl ve Tabiat Parkı ve Gaga Gölü’nü görmeden,

Yason Burnu ve Kilisesini ziyaret etmeden,

Açık havada ormanlarla kaplı mesire yerlerinde doğa yürüyüşü yapmadan,

Ünye, Fatsa, Perşembe ve Gülyalı sahillerinde denize girmeden,

Pide, balık ve enfes lezzetleriyle yöresel Karadeniz mutfağını denemeden,

Fındık ve fındık mamulleri, baston, oyalı yazma ile yakma resim almadan,

Ordu’ya gelmişken size her türlü konforu sağlayacak olan butik veya yıldızlı otellerinde konaklamadan,

Eskipazar Köyü’ndeki ağaç ve bitki parkını (Arberotum) görmeden,

Organik tarım yapan Kabak Dağ Köyü’nü gezmeden…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *