Ortahisar

ortahisar_turkey
Ortahisar Kalesi

Köleye çıkış yolu doğal etkenler sonucu, kaleden düşen kaya parçasıyla kapanmıştır. Günümüzde kaleye belediyenin sonradan yaptırdığı demir basamaklar yardımıyla ve damdan dama geçerek çıkılmaktadır. Kalenin yüksekliği: Kuzey cepheden 85 m., güney cepheden ise 120 m.’dir; üç tarafı derelerle çevrili bir plato üzerinde bulunmaktadır.

İshak Kalesi

Merkezdeki kale kadar yüksek olmasa da genişliği diğerinden fazladır. Kuzey cepheden 45 m., güney cepheden 66 m. yükseklikte olup, kalenin çapı yaklaşık 80 m.’dir. Bu kaleler, doğal olarak kendiliğinden oluşmuş, büyükçe bir tüf kaya kütlesidir.

Ortahisar’ın mimarî yapısı, Kapadokya yöresinin genelinde uygulanan mimarî tarzın bir parçasıdır. Yapıların bir kısmı tüt kayalara oyularak yapılmış, oyma esnasında çıkartılan taşlarla yapıların önüne veya üzerine yığma tekniği ile inşa edilen diğer bölümlerden oluşur. Hanenin giriş kapısı, oda pencereleri genellikle kemerli ve süslü yapılır. Yapının elemanlarının genel yapı içerisinde çevre mimarisine uyumlu olmasına özen gösterilir. Mimarinin Ortahisar’da bu denli bir birine uyumlu
olması, halkın çevre ile bütünleştiğinin bariz bir örneğidir.

Eski dönemlerde Kapadokya bölgesinin tarım ve bağcılık merkezi olan vadi, kilise ve şaraphanesiyle, aynı zamanda önemli bir yaşam merkezi olduğunu da kanıtlar. Vadide ki kayaların kızıl rengi, akşam
gün batımıyla birleşince, eşsiz bir renk cümbüşü sunar. Vadi dünyada, gün sonunun en güzel yaşandığı noktalardan bir tanesidir.

Kızıl Vadi
Balkan Vadisi
Güllüdere Vadisi
Meskendir Vadisi
Üzengi Vadisi
Ortahisar Vadisi
Pancarlık Vadisi

Tavşanlı, Kilisesi, Mimarisi tek sahanlı bazilikal plânlıdır. Sahan dar bir korniş üzerine oturan beşik tonozla örtülüdür. Başka kiliselerde emsali bulunmayan nişler, genellikle tek apsisli kiliselerde bulunur ye dini seremoni sırasında kullanıldığı sanılmaktadır.

Tavşanlı Kilisesi
Ali Reis Kilisesi (Cambazlı Kilise)
Üzümlü Kilise
Balkanlar Kiliseleri
St. Teodora ( Pancarlık) Kilisesi
Kepez Kiliseleri
Fırkatan Kiliseleri
Sütunlü Kilise
Hallaç Manastır ve Kilisesi
Çukur Camii
Alaaddin Camii
Abdioğlu Camii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *