Frig Yolu

frig yolu turkey
Frig Yolu

Frig Yolu; Eskişehir, Ankara, Afyonkarahisar ve Kütahya illeri arasında kalan coğrafyada yaklaşık 3000 yıl önce parlak bir medeniyet kurmuş ve efsaneleri ile ünlenmiş Friglerin izlerini, günümüz gezginlerinin sürmesi için oluşturulmuş uzun yürüyüş ve bisiklet yoludur. Her biri farklı ildeki Friglerin izlerini süren 3 ana rotadan oluşan yolun toplam uzunluğu 506 km’dir ve kolay takip edilebilmesi için uluslararası standartlarda kırmızı-beyaz renklerle işaretlenmiş, rota başlangıç-bitiş ve önemli kavşak noktalarına yön tabelaları dikilmiştir.

Frig Yolu, bölgedeki antik yerleşim yerlerini birbirine bağlayan ve bölgenin jeolojik yapısının bir sonucu olarak bölgeyi kaplayan yumuşak tüf kaya yapısından dolayı, izleri günümüze kadar taşınan antik yollar esas alınarak oluşturulmuştur. Bazı yerlerde kaybolmaya yüz tutmuş, bazı yerlerde üzerlerine modern yolların yapılması sonucu tahrip edilmiş, bazı yerlerde ise 2-3 metre derinlikte izleri içeren ve zamanın tanıklığını yapan görkemli antik yollar, Frig Yolu güzergahına dahil edilmiştir. Yolun birçok parkurunda antik yolun üzerinden yürünebilmektedir.

Üç noktadan; Gordion (Ankara), Şeydiler (Afyonkarahisar) ve Yenice Çiftliği (Kütahya) başlayıp Frigya topraklarına giren Yol, Frig uygarlığının kalbi Yazılıkaya-Midas kentinde (Eskişehir) birleşir. Yol, Friglerin kayaları kazıyarak oluşturdukları görkemli anıtların; Roma, Bizans ve Selçuklu uygarlıklarının özgün eserlerinin görülebileceği mekânların yanı sıra doğa ve tarihin içi içe geçtiği Frig Vadilerinin sıra dışı dokusunun hissedileceği ve dingin atmosferinin solunabileceği muhteşem güzergahları takip eder.

Frig Yolu: Gordion • Yazılıkaya Rotası

Frig Yolu’nun en uzun parkuru (Rota-3) Eskişehir topraklarındadır (219 km) ve Friglerin iki önemli merkezi olan Gordion ve Yazılıkaya’yı birbirine bağlar. MÖ 7. yy’da en parlak dönemlerini yaşayan Frigler, siyasi merkez olarak Gordion’u seçmiş olsalar da en kutsal yerleri, dini merkez olarak yapılandırdıkları Yazılıkaya’dır. Frig Yolu, doğa tutkunu gezginleri zaman yolculuğuna çıkararak Friglerin 3000 yıl önce yürüdükleri bu rotayı bir Frigyalı gibi günümüzde yürümelerini sağlar.

Gizemli Yolculuk, Frigya’yı şekillendiren iki önemli akarsuyun, Tembris (Porsuk) ve Sangarios’un (Sakarya) birleştiği noktada kurulmuş Gordion antik kentinden başlar. Nasreddin Hoca’nın doğduğu köyden, Kral Yolu’nun kalıntıları üzerinden, Arslanlı ve Pesinus (Ballıhisar Köyü) gibi önemli antik yerleşim yerlerini geçtikten sonra ülkemizin önemli bir sulak alanı olan Balıkdamı’na ulaşılır. Kral Midas’ın “eşek kulaklı” olduğu sırrını herkese duyuran sazlıklarla kaplı Sakarya havzası ve Sakarya nehrinin kaynakları takip edilerek arkeoloji literatüründe “Dağlık Frigya” olarak bilinen bölgeye gelinir ve Osmanlı döneminde önemli bir kervan yolu üzerinde bulunan Han ilçesi üzerinden geçilerek ulaşılan Yazılıkaya’da sonlanır. Aslında bu yolculuğun sonu değil, kısa bir mola vermek ve destansı yolculuğu sindirmek için bir fırsattır ve bunun en iyi yapılacağı yer, gizemli atmosferi ile Yazılıkaya’dan başka bir yer değildir. Frig Yolu, Yazılıkaya’da sonra iki kola ayrılarak devam eder; biri Afyonkarahisar (Rota-1), diğeri (Rota-2) ise Kütahya topraklarındaki Friglerin izlerini sürdürmeye devam eder.

Afyonkarahisar yönüne giden (Rota-1) sıra dışı bir Çerkez köyü olan Sarıcaova’da Afyonkarahisar sınırlarına girer ve buradaki önemli Frig Vadilerimin (Köhnüş ve Karababa Vadileri) ve özgün Frig eserlerinin (Aslantaş, Yılantaş ve Maltaş gibi) görüleceği güzergah boyunca ilerler. Kütahya yönünde olan (Rota- 2) ise, Yazılıkaya’dan sonra bir süre daha Eskişehir sınırları içinde ilerleyerek Kümbet Köyü, Asmainler Saklı Vadisi ve Zahran Vadisi gibi sıra dışı doğal güzellikleri olan ve Friglerin izlerinin görüleceği derin vadileri geçtikten sonra Kütahya topraklarında devam eder.

Frig Yolu’nda Neler Yapılabilir?

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Frig Yolu 506 km’lik bir mesafeyi içerse de yolun tamamını tek seferde yürümek gerekmez. Ana rotalar farklı zamanlarda yürünebileceği gibi bölgede günübirlik, kısa ve hafta sonu yürüyüşleri yapabilirsiniz. Frig Yolu, yürüyüşçülere çok özel tatlar sunar; Kral Yolu’nda Pesinus antik kentine yürümek, Balıkdamı’nda kamp kurmak, Yazılıkaya-Midas şehrinde gün doğumunu izlemek, Zahran Vadisi’de geyikleri görebilmeyi umarak yürümek, peribacaları arasından Bayramaliler’e girmek ve Emre gölünde günbatımını izlemek sizi 3000 yıl öncesinde ve ayrıcalıklı hissettirecektir.

Rakamlarla Frig Yolu:

•             506 km uzunluğu ile Türkiye’nin 3. en uzun yürüyüş parkurudur.

•             4 ilin topraklarına yayılmış, 1 ilçe merkezi, 5 belde, 44 köy ve 6 mahalleden geçer.

•             Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya bölgelerindeki Friglerin izlerini süren 3 ana rotayı içerir.

(Eskişehir:219 km; Afyonkarahisar:140; Kütahya:147 km)

•             67 yürüyüş parkurundan oluşur.

•             Yolun seyrettiği güzergahlarda ortalama yükselti 1080 metredir (en alçak noktası 674 m; en yüksek noktası 1630 m).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *