Artvin

artvin turkey
ALTERNATİF TURİZMDE ALTERNATİFSİZ İL ARTVİN
Artvin, ili ikiye bölen Çoruh Nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında krater gölleri, Karagölleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemerli köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile alternatif turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm kentidir. Kaçkar ve Karçal dağlarında yapılan dağ tırmanışları, bölgenin değişik yörelerinde doğal güzellikler içinde bulunan trekking parkurlarında yapılan doğa yürüyüşleri, Barhal Çayı’nda yapılmakta olan rafting, katamaran ve kano gibi akarsu sporları Artvin’in turizm çeşitliliğini zenginleştirmektedir. Dördüncü Dünya Akarsu Sporları Şampiyonası 1993 yılında Çoruh Nehri’nde yapılmıştır.

HOPA
Doğu Karadeniz’in en gözde sahili ve turistik tesisleriyle Hopa; her- türlü turistik aktiviteler için uygun bir ilçedir. Zengin bitki çeşitliliği ve kuş türleri açısından da sizleri hayrete düşüren bir doğaya sahip­tir. İlçemizde kuş gözleme istasyonları vardır. Fındık, çay ve horonla Karadeniz kültürünü, yükseklerinde ise doğanın el değmemiş güzel­liklerini bir arada sunmaktadır.

ARHAVİ
Karadeniz kıyılarından, Salikvan Yaylasına ulaşan sınırlarıyla, deniz seviyesinden başlayıp 3000m yüksekliğe yolculuğun heyecanını yaşayacağınız, yükseldikçe her karede farklı güzelliklerle tanışacağınız bir ilçedir. Tarihi dokusu, kendine has Arhavi evleri, Mencuna Şelalesi ve daha birçok doğal, kültürel değerleri bir arada yansıtan ilçede, jip safari, trekking ve diğer doğa sporları yapılabilmektedir.

MURGUL
Her yanı ormanlık alanlarla kaplı olan Murgul ilçemizin Başköy ve Kabaca köyleri arasında jip safari yapabilir, Damar Karagöl mevki­inde yürüyüş yaparak Ziyaret Dağı’nın oksijeniyle beslenebilirsiniz.

YUSUFELİ
Davut, Avsek ve Ziyaret dağlarını içinde ba­rındıran, Altıparmak, Kaçkar ve Kurt dağları arasında, her köşesi bambaşka bir ilçemiz­dir. İspir ve Barhal çaylarında rafting ile heyecanlanır, Dilber Düzü, Sateve Düzü Salikvan yaylalarında, Davut Dağı eteklerinde kamp kurup veya ev pansiyonlarında dinlenebilirsiniz. Tarihi, cami, kilise ve kaleleri jip safarileriyle görebilirsiniz.

ARDANUÇ
Artvin’den başlayarak ilçemize doğru uzanan kanyonlar ve vadilerin en başın­da Cehennem Deresi Kanyonu görülmeye değer güzelliktedir. Kuruluşu çok eski ta­rihlere dayanan Ardanuç’ta birçok tarihi kale, cami ve kilise bulunmaktadır. Bilbilan Şelalesi’ne ulaşan jip safari güzergah­ları sayesinde tarihi, yüksek yaylaları ve daha bir çok güzelliği bir arada ilçemizi gezerek görebilirsiniz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

BORÇKA
İlçenin topraklarının tamamına yakını dağlarla ve ormanlarla kaplı­dır. Özellikle Camili-Macahel vadisindeki ormanlar her biri anıt olma özelliğine sahip ağaçları bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca bu bölge Biyosfer Rezerv alanıdır. Karagöl doğal güzelliğiyle eşsiz bir konumdadır. Muratlı ve Borçka barajı ilçemize ayrı bir önem kazan­dırmaktadır. Muratlı ve Düzköy camileri de ahşap mimarisiyle görül­meye değerdir.

ŞAVŞAT
Önemli geçit yolları üzerinde bulunan Şavşat ilçesi, Sahara Karagöl Milli Parkı, Bilbilan yaylası, Arsiyan yaylası ve gölleri ile jip safari, foto safari ve trekking yapmak isteyenlerin gözde mekanıdır. Meydancık ve Maden köyleri başta olmak üzere tüm köylerinde ahşap mimari­si, zengin yaşam kültürü ile dört mevsim farklı güzellikleriyle sizleri beklemektedir.

ARTVİN
Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan Artvin’in; doğu ve güneydoğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum, batısında Rize, kuzeyinde Gürcistan Cumhuriyeti bulunmaktadır. Dorukları kar­larla kaplı dağları, ilgi çekici ahşap mimari yapı tarzıyla yeşil yaylala­rı, anıt ağaçları ile bozulmamış doğal yaşlı ormanları, yüksek dağla­rının doruklarında krater gölleri, Çoruh Vadisi ve kanyonları gibi çok çeşitli doğal değerleri içinde barındıran Artvin, doğa turizmi zengin­liği ile önem taşımaktadır.

Artvin’in doğal güzellikleri, tarihi eserleri, alternatif turizm çeşitliliği gibi değerleri tanıtılmaktadır. Artvin ahşap ve taş mimarinin en gü­zel örneklerine rastlanan, yöresel müzik ve danslarını izleyen, din­leyen herkesçe beğenildiği, mutfak kültürü zengin olan, ahşap işle­ri başta olmak üzere el sanatlarının ileri örneklerinin üretildiği yöre­lerden biridir. Her yıl Haziran ayının son haftası boyunca geleneksel olarak düzenle­nen Kafkasör Şenlikleri Artvin’le özdeşleşmiştir.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *